reklama  přidejte odkaz
 site map  přidejte clánek
 zadarmopis  spolupráce
 
ZADARMOmenu hledej:  23.7. 2024, svátek má Libor
 
 cestování
 hry
 informace
 internet
 inzerce
 kariéra
 knihy
 komunikace
 kultura
 media
 mp3
 software
 výrobky
 zábava
 Škola

 

vlastniprodej.cz

audiovideo.cz
av.cz
call.cz
H.cz
zdarma.sk

penzion.mechenice.cz

www.mechenice.cz camp.mechenice.cz

spolujizda.cz vulgo.net

Seriál na pokračování (5) - zvuková karta

Pokud chcete používat počítač i pro hry, výuku jazyků, spouštění multimediálních CD (např. encyklopedií) nebo si budete chtít přehrát hudební CD-éčko, pak budete určitě potřebovat zvukovou kartu a k ní reproduktory nebo sluchátka. Jestliže budete vlastnit i mikrofon, můžete nahrávat vlastní zvuky, ovládat Windows a programy hlasem, popřípadě porovnávat svoji výslovnost při výuce jazyků. Ke zvukové kartě můžete dále připojit až 2 joysticky nebo MIDI klávesy pro zájemce o tvorbu hudby. Konektory LINE IN (vstup do karty) a LINE OUT (výstup z karty) slouží pro propojení zvukové karty a externích zařízení (např. magnetofonu, CD přehrávače, rádia, HIFI věže, ...) v případě, že chcete nahrávat hudbu na disk počítače nebo například chcete využít zesilovač a reprosoustavy vaší HIFI věže.

Zvukové karty se vyrábí již jen zřídka pro ISA slot, většinou jsou v provedení pro PCI. U těchto karet však bývá problém s podporou starších dosovských her vyžadujících DMA kanál, což je řešeno speciálním konektorem SB-link, který propojuje zvukovou kartu a základní desku a umožňuje kompatibilitu se standardem SoundBlaster. Konektor SB-link však mají jen některé zvukové karty (např. Yamaha 724, 744) a jen některé základní desky. Zvukové karty firmy Creative Labs známé pod jménem Sound Blaster (Vibra, AWE64, Live! 256, 1024, 5.1 a další) tyto problémy nemají, jsou však podstatně dražší. Běžná je již podpora 6 reproduktorů pro prostorový zvuk (SB Live! 5.1) včetně dekodéru prostorového zvuku Dolby Digital (AC3) - využití při přehrávání DVD filmů a ve hrách. Prostorový zvuk si nejlépe vychutnáte se speciálními reproduktory - pro SB Live! 5.1 jsou doporučovány reproduktory DTT 2200 od téhož výrobce.

V případě reproduktorů je důležité poslechnout si jejich zvuk a jestliže u nich nastane již při vytočení hlasitosti do poloviny dráhy velké zkreslení zvuku, různé drnčení, chraptění a jiné pazvuky - radím NEBRAT. Nenechte se ošálit nápisy o výkonu reproduktorů např. 80W, 240W a i více. Tento údaj je naprostý nesmysl !!! Udává se totiž čistě teoretický výkon obou reproduktorů dohromady (P.M.P.O.), kterého lze dosáhnout jedině tehdy, kdyby ... Těch "kdyby" je hodně a proto vám raději řeknu, jak z údaje P.M.P.O přibližně určit hudební výkon. Jako vzor si vezměme repro o výkonu 300W P.M.P.O.:

Příklad:
Udávaný maximální výkon reprobeden:    300W P.M.P.O.

300W : 2 = 150W P.M.P.O. (na jednu reprobednu)

150W : 10 = 15W

(přibližný hudební výkon na jednu reprobednu, což je maximální výkon při zkreslení 10% (nedá se poslouchat !!!))

15W : 2 = 7,5W
(přibližný sinusový výkon na jednu reprobednu a to je maximální skutečně použitelný výkon)

Ve skutečnosti bude maximální sinusový výkon ještě menší, ale pro orientaci a srovnání s běžně prodávanými reprobednami pro minivěže a HI-FI zařízení to stačí.

Nenáročným postačí levné, tedy neznačkové produkty s čipy ESS nebo YAMAHA. Tyto karty nemají v nejlevnějších verzích tabulku digitálních zvuků (wavetable), ale používají k přehrávání souborů starou MIDI technologii FM-syntézy. Vyskytují se i v noteboocích. Některé umí i simulovat prostorový zvuk pomocí zpoždění jednotlivých frekvencí zvuku, ale nic moc. Tyto karty stojí okolo 400 - 500 Kč. Hitem jsou zvukové karty firmy Creative - SoundBlaster. Např. SB Live, která za šest tisíc umí prostorový zvuk se vším všudy. Lze k ní zapojit až čtyři reproduktory, takže fajnšmekři si přijdou na své. Pokud však nemáte potřebných šest tisíc, můžete si koupit lacinější SB Live Value - nemá pozlacené konektory, neobsahuje přídavnou digitální kartu, externí microfon a profesionální software. Kvalita však zůstává zachována, což velice potěší. Můžete si dovolit i levnější variantu pro prostorový zvuk - Diamond Monster Sound MX300, která je staršího data výroby, ale kolují zvěsti o tom, že je lepší než SB Live! Do kanceláře (pokud ji tam budete opravdu potřebovat) doporučuji jakoukoli zvukovku (třeba i integrovanou na základní desce). Pro doma plně postačí SB 128 PCI nebo MediaForte Radiolink PCI (obsahuje i FM tunner, takže si můžete přehrávat rádio na pc, externí anténa je však nezbytností). Pro hry a náročné si kupte SB Live, neprohloupíte!

Zvuk jsou také reproduktory, pokud máte vynikající zvukovku a reproduktory za 150 Kč od vietnamců, zapomeňte na nějaký zvuk. Pro nejlevnější zvukovky postačí reproduktory za cenu již od několika set korun. Za tuto cenu však pořídíte levné bakelitové bedničky, které při větším zesílení mění zvuk k nepoznání. Pro lepší zvukovku a lepší zážitek ze zvuku doporučuji koupit kvalitní reproduktory doplněné subwooferem. Vřele doporučuji sestavu Creative Labs Microworks CSW 350. Kvalita zvuku je pak zajištěna. Nebo také repro od Microsoftu (jasně, nepřepsal jsem se) označené jako Digital Sound System 1.0. Jsou to aktivní repro se subwooferem a integrovanou zvukovou kartou. Lze je připojit přes USB. Zvuk je opravdu špičkový, jenže celá sestava stojí něco přes šest tisíc korun, ale v každém případě jde o správnou volbu.

Pro zajímavost uvádím ceny některých zvukových karet, jelikož tyto ceny se moc nemění, tak si to snad mohu dovolit:

Značka: Charakteristika: Cena:
Crystal 4235 provedení ISA, 3D, PnP, wavetable 550,-
A-MAX jako předchozí, do PCI a umí až čtyři repro 800,-
ZOTRIX NIGHT PCI, 4x repro, podpora MP3, AC3 5.1, full duplex, wavetable, 3d surround 1000,-
SB 128 PCI, wavetable, Pnp, 3D, kvalitní zvuk, doporučuji 850,-
SB Live Platinum popsaná v textu (zlaté konektory, přídavná digit. karta, ext. mic, profesionální sw ...) 1000,-
MediaForte PCI + radio, anténa 1000,-

V příštím díle se podíváme na zoubek modemům (značky, výkon, rychlosti, druhy apod).

(c) Otakar Dvořák, 27.3. 2001, rubrika: Software
Diskusní příspěvky ke článku
AUTOR
Otakar Dvořák
 1. FTP program zadarmo (čtenost: 3445)
 6. Seriál na pokračování (5) - zvuková karta (čtenost: 4792)
"Z" si čte 45 čtenářů      (c) 2000-2013 it-media