reklama  přidejte odkaz
 site map  přidejte clánek
 zadarmopis  spolupráce
 
ZADARMOmenu hledej:  18.4. 2019, svátek má Valérie
 
 cestování
 hry
 informace
 internet
 inzerce
 kariéra
 knihy
 komunikace
 kultura
 media
 mp3
 software
 výrobky
 zábava
 Škola

 

vlastniprodej.cz

audiovideo.cz
av.cz
call.cz
H.cz
zdarma.sk

penzion.mechenice.cz

www.mechenice.cz camp.mechenice.cz

spolujizda.cz vulgo.net

Seriál na pokračování (4) - grafická karta

Grafické karty se dají dělit podle použitého slotu:

Slot: Charakteristika:
ISA, VL-BUS pro dnešní počítače jsou už zastaralé a nevyužitelné, dříve hlavně v dobách operačního systému MS-DOS, tyto karty nezvládají dnešní grafické systémy např. Windows (některé ano, ale vidět bych to nechtěl :-))
PCI po nástupu AGP se vyrábí pro PCI jen velmi málo videokaret, vhodné především pro upgrade pc, které nemá AGP slot, pro normální kancelářské a menší grafické operace a rozumné hry je naprosto postačující
AGP nedávno uvedený slot (Akcelerated Graphic Port) již zcela ovládl trh s videokartami, v provedení 1x, 2x a 4x (1x - přenosová rychlost 256MB/s, 2x - přenosová rychlost 512MB/s, 4x - přenosová rychlost 768MB/s) - čím rychlejší, tím lepší!


Dalším kritériem je velikost paměti, kterou grafická karta využívá. Nechci vás zahlcovat jejími názvy, prostě jenom paměť. Minimum pro práci s počítačem a operačním systémem Windows a kancelářskými aplikacemi je 1 MB grafická karta. Když si chcete zahrát nějakou tu hru nebo pustit si menší video, je pro vás 4 MB naprostou nezbytností. Pro hraní her a práci s grafikou (Corel, Photoshop ...) doporučuji od 16 MB výše. Výkon se také pozná podle čipu, které jednotlivé karty využívají. Pro menší nároky je vhodná karta s čipem TNT2-Vanta (16MB) - velmi nízká cena, slušný výkon. Pro náročnejší aplikace jsou vhodné karty s čipem TNT2-M64 (32MB) nebo nejvýkonnější Riva TNT2 a TNT2 Ultra (32MB). Pro tyto karty je však nutný dostatečně výkonný procesor (Celeron 333 a výše). Takže pokud máte procesor Intel Pentium 150 a koupíte si TNT2 32 MB, výkon grafické karty bude zcela nevyužit (ani by to nešlo - starší desky nemají AGP). Pro počítač s pomalejším procesorem (pod 300MHz) nebo s procesorem AMD K6-2 a K6-III (s funkcemi 3DNow!) je nejvhodnějším a nejrychlejším řešením karta VooDoo 3, která nezatěžuje (či neobtežuje :-)) tolik procesor a díky výborné podpore 3DNow! funkcí je v tomto případe rychlejší než-li Riva TNT2. Jestliže již máte v počítači grafickou PCI 2D kartu (např. S3 Trio nebo S3 Virge) a nemáte AGP slot, mužete si pro podporu her sehnat v bazaru přídavnou 3D kartu s VooDoo 2 cipem, která bude v trojrozměrných 3D hrách zpracovávat data místo vaší pomalé 2D karty. Všichni příznivci skvělé grafiky raději sáhnout po nVidia GeForce 2 MX nebo GeForce 2. Jestli ale chcete pracovat na počítači typu MS-DOS, T602, M602 a Wolf3D, vystačíte si i s ISA nebo VL-BUS, kartou koupíte za pár stovek z bazaru (nové se nevyrábejí ani neprodávají).

Další možností zvýšení výkonu grafické karty je její přetaktování - něco jako přetaktování procesoru. Do této operace by se neměl pouštět začátečník a proto ji zde nebudu ani popisovat. Pokud máte zájem, důkladně si přečtěte různé návody, které se vyskytují na internetu. Stačí si zadat príslušné heslo do nějakého vyhledávače. Přetaktovat jdou novější karty, nekteré vyžadují i chlazení, to vše ale můžete nalézt na internetu. Přetaktování by mělo být tou nejposlednější možností, jak zvýšit výkon grafické karty (další možností je např. přidání paměti - pokud má karta volné pozice ci jestli to vůbec podporuje, většina karet má totiž tuto paměť integrovanou přímo na desce).

V příštím díle se podíváme na zoubek zvukovým kartám (značky, kvalita, reproduktory apod).

(c) Otakar Dvořák, 26.3. 2001, rubrika: Software
Diskusní příspěvky ke článku
AUTOR
Otakar Dvořák
 1. FTP program zadarmo (čtenost: 3257)
 7. Seriál na pokračování (4) - grafická karta (čtenost: 2832)
"Z" si čte 6 čtenářů      (c) 2000-2013 it-media