reklama  přidejte odkaz
 site map  přidejte clánek
 zadarmopis  spolupráce
 
ZADARMOmenu hledej:  1.10. 2020, svátek má Igor
 
 cestování
 hry
 informace
 internet
 inzerce
 kariéra
 knihy
 komunikace
 kultura
 media
 mp3
 software
 výrobky
 zábava
 Škola

 

vlastniprodej.cz

audiovideo.cz
av.cz
call.cz
H.cz
zdarma.sk

penzion.mechenice.cz

www.mechenice.cz camp.mechenice.cz

spolujizda.cz vulgo.net

Zadarmo -Software -Operační systémy

podkategorie:
Linux (10)
 • AtheOS - Nový operační systém, uvolněný pod licencí GPL. AtheOS míří spíše na desktopy a podle uživatelského rozhraní a vlastností trochu připomíná BeOS. Tento systém je konformní s normou POSIX je založen na libc a obsahuje gcc. Pro instalaci a spouštění je nutné mít alespoň jednu FAT parittion.
 • BeOS - Operační systém optimalizovaný pro práci s multimedii. Verze, kterou si můžete zadarmo stáhnout a používat, se instaluje z Windows a celá se vejde do jednoho 500 MB velkého souboru na Vašem stávajícím windows. oddílu. Konfigurace systému je relativně jednoduchá, problém může být s trochu menší podporou hardwaru. Software, který je pro tento systém k dispozici, by měl myslím pro běžné užívání počítače postačovat.
 • Cefarix - Systém především pro pracovní stanice. Obsahuje GUI v jádře a instaluje se do systému souborů FAT. Zatím je ovšem ve velmi rané fázi vývoje. Existuje pro procesory x86.
 • DR-DOS - V závěrečná fázi éry DOSu jeden ze schopných konkurentů MS-DOSu. Obsahuje například kompresi disku nebo síťovou podporu. Dnes je tento operační systém vhodný buď do starých počítačů nebo například do dosemu v Linuxu. Pro nekomerční použití je zadarmo. Zajímavé stránky o něm jsou i na adrese www.drdos.org.
 • EROS - Spíše experimentální operační systém, vytvořený na Pensylvánské Univerzitě. Zajímavou vlastností je duplicita zpracovávání. Všechny procesy v systému tak běží dvakrát a v případě chyby v jedné kopii ji nahradí druhá. To vede k vysoké dostupnosti, ale také značným nárokům na paměť a výkon.
 • FreeBSD - Další operační systém, který si můžete stáhnout zadarmo. Jde o volně přístupný klon BSD Unixu, pověstný svou stabilitou a výkonností především v oblasti služeb TCP/IP. Domovskou stránku najdete zde a před započetím instalace je vhodné přečíst instalační příručku.
 • FreeDOS - Pamatujete si ještě na operační systém DOS? No pokud máte slabší počítač, ještě ho nejspíš používáte a pokud pracujete s Windows tak vlastně také :-). Chcete-li tedy klon tohoto systému firmy Microsoft, šířený pod GNU GPL licencí, nasměrujte své prohlížeče na výše uvedenou stránku.
 • GNU Hurd - Mikrokernelový operační systém postavený na jádře Mach. Výhody i nevýhody jádra vycházejí právě z použití mikrokernelu. K uživateli se chová zhruba jako unix. Pro instalaci existuje distribuce založená na projektu Debian, využívající tradiční GNU nástroje a programy.
 • MINIX - Klon UNIXu napsaný A. Tanenbaumem především pro výukové účely. Velkou výhodou MINIXu je jeho hardwareová nenáročnost. Provozovat ho je možné již na procesoru 80x86 a počítači pouze s disketovou mechanikou. Navíc existují i verze pro Sparc, Macintosh, Amigu nebo Atari.
 • NetBSD - Volně šířených klonů BSD Unixu se neurodilo zrovna málo. I když jich není tolik, jako distribucí Linuxu, máte při volbě tohoto operačního systému i tak co dělat. Chcete li tedy vyzkoušet NetBSD, můžete si jej stáhnout na některém z ftp serverů uvedených na této stránce. NetBSD je odvozeno z 4.4BSD a 386BSD.
 • OpenBSD - Další klon Unixu, pocházejícího z Univerzity v Berkeley aneb tradiční Unix do Vašeho počítače. Tato distribuce "vychází" z NetBSD a je zaměřena na co největší bezpečnost. Seznam míst, kde lze tento operační systém stáhnout najdete tady
 • Plan 9 - Operační systém vyvíjený v Bell Laboratories. Jde o jakéhosi nástupce unixu a je zatím zajímavý spíše pro technické nadšence. Nepodporuje příliš velké množství hardwaru, což může být také limitujícím faktorem. Samotné stahnutí zahrnuje vyplnění některých osobních údajů, přečtení licence a souhlas s ní. Následuje on-line vytváření bootovací diskety, ke kterému je potřeba znát údaje o hardware Vašeho počítače.
 • QNX - Operační systém postavený na mikrokernelovém jádře. Obsahuje vlastní GUI a jeho API je založeno na normě POSIX 1003.1. Je provozovatelný na procesorech x86, PowerPC a MIPS. ISO image má pouhých 90 MiB.
 • Roadrunner/pk - Jednouživatelský, multithredový, realtimový operační systém, zložený na normě POSIX. Je distribuován pod licencí GPL. V současné době se pracuje na použitelném GUI.
 • ROME - Multitaskový operační systém primárně určený pro práci s vysokyrychlostními datovými toky v oblasti multimédií. Má extrémě nízkou spotřebu paměti a v současnosti existuje pro procesory x86, Intel i960 a MIPS r4000. Je vhodný zejména pro embeded zařízení.
 • ROOT.cz: linux denně - Zpravodajství ze světa počítačů a internetu zaměřené převážně (ale ne pouze) na Linux, Unix, Open source a freesoftware. Denně přehled důležitých událostí okolo Linuxu. Novinky, návody, recenze.
 • Solaris - Jeden z nejrozšířenějších certifikovaných Unixů. Operační systém firmy Sun, používaný ve své verzi pro SPARC na mnoha opravdu velkých serverech, je k dispozici zadarmo. Stáhnout lze verzi pro procesory Intel a kompatibilní nebo SPARC. Před získáním je nutné se zaregistrovat a doporučuji prohlédnout seznam podporovaného hardware. Myslím, že tato položka stojí za vyzkoušení.
ČLÁNKY
TOP 10
(nejnavštěvovanější odkazy v této kategorii)
 1. FreeBSD
 2. AtheOS
 3. BeOS
 4. ROOT.cz: linux denně
 5. DR-DOS
 6. FreeDOS
 7. Solaris
 8. ROME
 9. QNX
 10. Plan 9
NEW 10
(nejnovější přírůstky v této kategorii)
 1. ROOT.cz: linux denně
 2. Solaris
 3. ROME
 4. GNU Hurd
 5. DR-DOS
 6. MINIX
 7. EROS
 8. Cefarix
 9. QNX
 10. Roadrunner/pk
"Z" si čte 29 čtenářů      (c) 2000-2013 it-media