reklama  přidejte odkaz
 site map  přidejte clánek
 zadarmopis  spolupráce
 
ZADARMOmenu hledej:  20.4. 2024, svátek má Marcela
 
 cestování
 hry
 informace
 internet
 inzerce
 kariéra
 knihy
 komunikace
 kultura
 media
 mp3
 software
 výrobky
 zábava
 Škola

 

vlastniprodej.cz

audiovideo.cz
av.cz
call.cz
H.cz
zdarma.sk

penzion.mechenice.cz

www.mechenice.cz camp.mechenice.cz

spolujizda.cz vulgo.net

Linux? Proč?

Pokud se snažíte ušetřit kde se dá, mám pro vás jeden tip. Linux je operační systém, který je distribuován jako open source, na který se vztahují licenční podmínky GPL (GNU General Public Licence), což v podstatě znamená, že celý systém je zdarma. A potěším vás ještě více, když vám sdělím, že programy, které se vyvíjejí pro linuxovou platformu, jsou obyčejně také zdarma. To znamená, že si můžete vybavit celý počítač kvalitním operačním systémem a programy zcela zadarmo (jenom za ten počítač se ještě musí zaplatit, ale kdo ví ...).

Základní fakta

Linux představuje verzi operačního systému Unix, určenou pro osobní počítače. Systém Unix je komerční, který se prodává zhruba od 500 do 2000 dolarů. Autorem Linuxu je pan Linus Torvalds. Na vývoji Linuxu se však v průběhu několika let podíleli lidé na celém světě. Systém je konstruován tak, aby v maximální možné míře využíval všech vlastností procesoru 386. To v podstatě znamená, že na počítači s procesorem např. Intel Celeron 566 bude Linux "lítat jako blázen". Jak už jsem se v úvodu zmínil, je Linux distribuován pod licenčními podmínkami GPL, která vám zajistí dostupnost zdrojových kódů u každé verze (distribuce) Linuxu. To znamená, že pokud jste programátor, můžete si tento operační systém dotvořit k obrazu svému (kéž by tak tomu bylo u Windows).
Operační systém Linux je systém, který obsahuje spoustu chyb, které jsou postupně odstraňovány. Ve stabilních verzích se však chyby vyskytují jen ojediněle. Stabilní verzi od vývojové poznáte snadno. Pokud je druhé číslo v označení verze systému sudé, jedná se o stabilní, pokud je liché, jde o vývojovou verzi. Ve vývojových verzích je spousta chyb, které "odvážní" uživatelé postupně odhalují a programátoři opravují.

Distribuce Linuxu

Linux se ke konečným uživatelům dostává v podobě různých distribucí např. RED HAT, DEBIAN GNU, SLACKWARE, COREL LINUX, SUSE LINUX a další. Každá distribuce je svým způsobem jiná, ale základní filozofie ovládání je stejná. Tyto distribuce jsou prodávány. Je to z toho důvodu, že je nutné někam promítnout náklady firmy za zdokonalení systému, ceny datových nosičů, popřípadě tištěných materiálů a přiložených komerčních aplikací. Ale Linux můžete získat i zdarma, např. od firmy Suse na jejím cédéčku s volnou verzí Linuxu, která pro domácí použití plně postačuje. Nebo ho můžete získat na cd-romech přiložených k počítačovým časopisům, kde se různé distribuce Linuxu vyskytují poměrně často. Existuje i WinLinux, který se dá instalovat na platformě Win32 (Windows). V poslední době se objevují i počeštěné verze distribucí (např. SUSE, Debian nebo Corel Linux).

Filozofie ovládání, aplikace

Primární ovládání Linuxu je uskutečňováno pomocí příkazové řádky, na kterou jste mohli být zvyklí ze systémů MS DOS anebo OS/2. Existují však i grafické nadstavby neboli grafická uživatelská prostředí (X-Window, KDE, GNOME). Po nainstalování takovéhoto grafického prostředí můžete systém ovládat podobně jako jste zvyklí z Windows.
Aplikací pro Linux jsou spousty, od těch jednoduchých, ale potřebných až po naprosté hvězdy (kancelářský editor StarOffice, Corel PhotoPaint, grafický editor GIMP a další). Většinou jsou distribuovány zdarma. Ale existuje i spousta komerčních aplikací, za které je nutné platit. Dále tu jsou i takzvané emulátory, které emulují určitý operační systém (MS-DOS, Windows), takže pokud už máte koupený např. MS OFFICE, můžete zkusit použít tento emulátor a provozovat OFFICE na Linuxu, i když je určen pro operační systém Windows. Významnou roli hrají i hry pro Linux, kterých zatím není příliš mnoho, ale protože se jedná o systém, který se stále více rozšiřuje, můžeme očekávat nárůst počtu těchto her. V současnosti je k dispozici např. klasická 3D střílečka DOOM (samozřejmě zcela zdarma).

Slovo závěrem

Pokud tedy máte hlouběji do kapsy, anebo chcete zkusit něco nového, můžu Linux vřele doporučit. Jeho instalaci a konfiguraci bych však raději přenechal profesionálům. Jestli máte známého, který už má s instalacemi nějaké zkušenosti, pozvěte ho na kafe a poproste ho o instalaci Linuxu. Ušetříte si tím mnoho problémů. Pakliže jste odvážnější typ, můžete to zkusit sami - v takovém případě doporučuji distribuce SUSE, COREL nebo DEBIAN, které mají celkem dobře propracované instalátory. Dále doporučuji koupit (anebo zadarmo stáhnout z netu) odbornou literaturu k Linuxu a hlavně k jeho ovládání. Podrobnější informace naleznete na www.linux.cz, www.gnu.cz, www.suse.cz a dalších, stačí zadat do internetového vyhledávače slovo Linux. A perličky na závěr: Jestlipak víte, že film TITANIC byl zpracováván hlavně na počítačích s LINUXEM? Je tomu skutečně tak. Na 105 počítačích byl Linux a na 55 běžely Windows NT. Linux se dostal i do vesmíru, byl použit jako operační systém pro řídící počítač zkoumající růst rostlin v mikrogravitaci (byl to DEBIAN). Ale Linux se dostává i do kapesních zařízení, autoři projektu ho doslova narvali do PDA PalmPilotu, přičemž pro instalaci byla potřeba paměťová karta se 3MB RAM a 1 MB EEPROM od firmy TRG. Není to hezká vize - Linux na pc s hmotností sotva dvacet deka?

(c) Otakar Dvořák, 13.1. 2001, rubrika: Operační systémy
Diskusní příspěvky ke článku
AUTOR
Otakar Dvořák
 1. FTP program zadarmo (čtenost: 3385)
"Z" si čte 6 čtenářů      (c) 2000-2013 it-media