reklama  přidejte odkaz
 site map  přidejte clánek
 zadarmopis  spolupráce
 
ZADARMOmenu hledej:  23.5. 2019, svátek má Vladimír
 
 cestování
 hry
 informace
 internet
 inzerce
 kariéra
 knihy
 komunikace
 kultura
 media
 mp3
 software
 výrobky
 zábava
 Škola

 

vlastniprodej.cz

audiovideo.cz
av.cz
call.cz
H.cz
zdarma.sk

penzion.mechenice.cz

www.mechenice.cz camp.mechenice.cz

spolujizda.cz vulgo.net

Být slavný jako veš

Neznám kolem sebe nikoho, kdo by nechtěl být slavný. Je už taková doba, že být známý a slavný něco znamená. Kdo je slavný, o tom se píše ve společenských rubrikách, a naopak - žurnalisté se pídí po tom, kdo něco znamená, aby ho udělali slavným. Někdy to nemusí být ani člověk, o kom se hovoří, ale třeba - s prominutím - veš.
Nejvíce se mluvilo o vších od Mrtvého moře. Pocházeli ze slavného archeologického objevu kumránských svitků, potvrzujících neotřesitelnost biblických textů. Nález je to starý už několik desetiletí, ale teprve nedávno, v době klonování a genetických výzkumů, se přišlo na možnost dalšího zkoumání. Způsobily to vši, které se uchovaly na hřebenu starém 2000 let, který byl nalezen na stejném místě jako biblické svitky. Těch vší tam bylo celkem pět a zdá se, že mohou obohatit lidskou kulturu o nové, neobyčejné poznatky. Genetické výzkumy vší ještě nezačaly, ale už teď jsou známé a slavné.
Kdo by nechtěl být slavný jako veš - bude se brzy říkat v kruzích společenské smetánky a na stránkách časopisů se vedle sebe objeví významní hosté na recepci a . vši. Je dobré si povšimnout, že vši, o kterých mluvíme, byly především mimořádně trpělivé. Počkali si na svou slávu celé 2000 let. Tak dlouho by dnes nedokázala čekat žádná modelka ani zpěvačka (Britney už vůbec ne), žádný ctižádostivý umělec nebo politik (Miloši máš na mále..). A na začátku, před dvěma tisíciletími, to byly při tom jenom obyčejné vši.
Neexistuje žádný recept na to, jak se stát slavným. Ani po zkušenosti s vešmi od Mrtvého moře nelze říci: "Udělám to tak a tak. Včera jsem byl veš a teď už mě zvou na koktejly, párty a rauty." Vždyť to byla jenom náhoda, že právě těchto pět vší zůstalo vězet ve starém hřebenu! Na druhé straně je potřeba náhodě vždy trochu pomoci. Vši, které se objevily u Mrtvého moře, byly ve správnou chvíli na správném místě. Pak už stačila jen historická příležitost, aby je někdo našel na hřebenu.
Už mockrát jsem v životě zmeškal historickou příležitost být slavný. Nebyl jsem ve správnou chvíli na správném místě. Vynechal jsem recepci nebo vernisáž, přišel jsem pozdě na raut, kde se ukazují známé a slavné tváře. To se pak nemůžu divit, že se o mě neví. Že nejsem tak známý jako vši od Mrtvého moře.
Slavné vši prý mají v žaludku lidskou krev a tyto vzorky, dva tisíce let staré, přinesou fantastické informace. Co se asi dozvíme? Budou to jistě zvláštní a překvapující novinky.
Pro mě je lákavé představit si, že jsem veš a že žiji v tehdejším světě. Jaké úžasné věci mohu spatřit a co se mohu dozvědět: Jak vypadaly vlasy, vlasové čelenky, vlásenky, jaké byly ozdoby do vlasů, čím se vlasy zušlechťovaly a jaké se vyráběly čepice a pokrývky na vlasy! Pořád jen vlasy a vlasy. Utěšuji se jen tím, že se jednou proslavím. Vši od Mrtvého moře musely vynaložit velké úsilí, aby se udržely na správném místě tak dlouho, až vstoupily - nebo brzy vstoupí - do učebnic. Nic není zadarmo, ani sláva. Od té doby, co to vím, dívám se úplně jinak na recepce, rauty a vernisáže. Beru je jako příležitost vstoupit do dějin. Musím se dostat do Story a do Blesku i do Nedělních novin. Musím se dostat všude, aby mě všichni viděli a znali. Mým snem je dokázat to. Vím, že o mně jednoho dne konečně někdo řekne: "Ten člověk je jako veš." A dodá lichotivě: "Jako veš od Mrtvého moře."

(c) Jan Kudrna, 29.4. 2001, rubrika: Nezařaditelné
Diskusní příspěvky ke článku
AUTOR
Jan Kudrna
 2. Odkud to vědí ti komáři? (čtenost: 1622)
 3. Něco pro suprový bruslaře (čtenost: 2300)
 4. Být slavný jako veš (čtenost: 2904)
 5. Proč se člověk nestal kočkou? (čtenost: 2668)
"Z" si čte 6 čtenářů      (c) 2000-2013 it-media