reklama  přidejte odkaz
 site map  přidejte clánek
 zadarmopis  spolupráce
 
ZADARMOmenu hledej:  20.5. 2019, svátek má Zbyšek
 
 cestování
 hry
 informace
 internet
 inzerce
 kariéra
 knihy
 komunikace
 kultura
 media
 mp3
 software
 výrobky
 zábava
 Škola

 

vlastniprodej.cz

audiovideo.cz
av.cz
call.cz
H.cz
zdarma.sk

penzion.mechenice.cz

www.mechenice.cz camp.mechenice.cz

spolujizda.cz vulgo.net

Proč se člověk nestal kočkou?

Skoro každý člověk má utkvělou představu, že se měl stát něčím jiným, než čím právě je. Vím to podle sebe. Mám pocit, že jsem se měl stát aristokratem, narodit se někdy v druhé polovině 19. století, žít v císařské rodině ve Vídni, každý den odpočívat po obědě na kanapi a být jemně probouzen krásnou ženou, nejspíše manželkou Žofií, slovy:"Ferdinande, vstávej, víš přece, že dnes jedeme do Sarajeva! Hlavně že bych nemusel pracovat.
Představu, že se mohl člověk stát něčím a někým jiným, v nás neustále probouzí a upevňuje současná věda. V jednom článku jsem se dočetl, proč se stal člověk tím, čím je, a proč se nestal neandertálcem. Protože uměl stisknout ruku a dát prsty pevně do pěsti. To neandertálec neuměl, a proto zůstal ve vývoji pozadu, až zcela vymizel. Člověk zůstal, stal se člověkem a stisknout ruku v pěst mu už nedělalo vůbec žádné problémy. Mám velké podezření, že to bylo proto, aby mohl pracovat.
Nejsenzačnější objev se odehrál nedávno u jihoafrického Johannesburgu. V jeskyni Sterkfontein objevili archeologové kompletní ruku starou tři a půl milionu let. Je to ruka předchůdce člověka, australopitéka. Končetiny jsou mezi archeologickými nálezy velmi vzácné, protože je většinou masožravci, pátrající po potravě, zlikvidovali. V roce 1994 našli stejní vědci nohu, před rokem lebku, ale celou ruku? To se jim podařilo až nyní.
Lidská ruka je opravdu zvláštní fenomén. Svědčí o tom případ pacienta z Holandska, který přišel o ruku při řezání dříví. Lékaři mu našli jinou a s velkým vypětím sil provedli náročnou transplantaci, která byla velmi úspěšná. Muž mohl s rukou dobře manipulovat a lékaři se radovali z jeho uzdravování. Náhle si to pacient rozmyslel a začal tvrdit, že cizí ruku nesnáší. Prožíval tíživé duševní trauma a přinutil doktory, aby mu ruku zase odstranili.To se stalo před několika týdny a celý svět se ptá, co bude dál? Bude chtít Holanďan zase ruku přišít, aby mohl konečně pracovat? Nebo zůstane zaději bez ní?
Ruka nás přinutila pracovat. Už bychom si neměli nic zastírar. Právě ruka nás přivedla tam, kde jsme nyní. Opice, dinosauři, neandertálci si vybrali veselý život bez práce a strávili tak spokojeně celé věky. Dinosauři například sto sedmdesát milionů let. A práce jim, jak se zdá, nikdy nechyběla.
Je jisté, že člověk tu byl vždycky - díky své ruce - jen za hrubou práci. Pro příklad se nemusíme ani uchylovat k živočichům dávno vymřelým. Stačí se podívat kolem sebe a vzít si za svědky některá dosud žijící zvířata, třeba kočky. Proč se člověk nestal kočkou? Protože neumí to, co každá obyčejná kočka. Neumí chytat myši. Nemá k tomu spůsobenou ruku. Kočka se dokáže při chytání myší správně nahrbit, plíží se kolem, plazí se a sune po trávníku, neslyšně přešlapuje, vyskakuje a brzdí v letu na místě. Něco z těchto činností by se člověk možná mohl naučit. Ale to hlavní - kočičí tlapku, která je nakonec při chytání myší nejdůležitější, tu i člověka ničím nenahradíš. Ruka člověka je v tomto ohledu značně neohrabaná a k lovu hlodavců se nehodí vůbec.
Mnohokrát jsem toužil stát se kočkou. Prakticky pokaždé, když se na kočku dívám, jak spokojeně přede, jak zatahuje a vytahuje drápky. Kočka je tak chytrá, že může i myši chytat. Je to proto, že nemá nic takového, jako je lidská ruka. Že nemusí tisknout prsty v pěst, a díky tomu proto nemusí ani pracovat. "A proč právě člověk musí pracovat? Protože má tak uspořádanou ruku?" "Ne. Protože je ze všech nejhloupější."

(c) Jan Kudrna, 28.4. 2001, rubrika: Nezařaditelné
Diskusní příspěvky ke článku
AUTOR
Jan Kudrna
 2. Odkud to vědí ti komáři? (čtenost: 1622)
 3. Něco pro suprový bruslaře (čtenost: 2298)
 4. Být slavný jako veš (čtenost: 2901)
 5. Proč se člověk nestal kočkou? (čtenost: 2665)
"Z" si čte 9 čtenářů      (c) 2000-2013 it-media