reklama  přidejte odkaz
 site map  přidejte clánek
 zadarmopis  spolupráce
 
ZADARMOmenu hledej:  23.7. 2024, svátek má Libor
 
 cestování
 hry
 informace
 internet
 inzerce
 kariéra
 knihy
 komunikace
 kultura
 media
 mp3
 software
 výrobky
 zábava
 Škola

 

vlastniprodej.cz

audiovideo.cz
av.cz
call.cz
H.cz
zdarma.sk

penzion.mechenice.cz

www.mechenice.cz camp.mechenice.cz

spolujizda.cz vulgo.net

Tvoříme kvalitní MP3

Uživatelé, kteří se zajímají blíže o formát MP3, jistě dávno znají oblíbený enkodér LAME. Mnohé začátečníky asi odradí, že se jedná o aplikaci pracující pod MS-DOSem, ale při bližším prozkoumání zjistí, že ovládání není vůbec složité. Chcete-li například vytvořit nahrávku ve formátu MP3 s vysokou kvalitou a obvyklou bitrate 128 kb/s, bude příkaz vypadat takto

lame -h -b 128 c:\soubor.wav

Hlavní síla enkodéru LAME spočívá v množství nastavení. Kromě obvyklé volby hodnoty bitrate, lze určit i její typ: běžně používaná konstatní - CBR, variabilní (proměnlivá) - VBR nebo téměř neznámá průměrná bitrate - ABR. Nastavit lze vše, na co si vzpomenete (dokonce i prioritu enkodéru v operačním systému). Všechny parametry jsou uvedeny a srozumitelně vysvětleny v nápovědě.

Samotný převod probíhá poměrně rychle. Nezobrazuje se sice žádný pěkný graf, ale k dispozici máte přehlednou tabulku, která znázorňuje průběh celé operace a odhad doby konverze souboru. Kvality freewarového enkodéru LAME určitě vyzkoušejte. Díky systému jeho ovládání jej také můžete použít ve svých programech pro převod do formátu MP3, což již také mnoho tvůrců učinilo.

(c) Milan Douša, 9.7. 2002, rubrika: MP3
Diskusní příspěvky ke článku
AUTOR
Milan Douša
"Z" si čte 42 čtenářů      (c) 2000-2013 it-media