reklama  přidejte odkaz
 site map  přidejte clánek
 zadarmopis  spolupráce
 
ZADARMOmenu hledej:  23.5. 2019, svátek má Vladimír
 
 cestování
 hry
 informace
 internet
 inzerce
 kariéra
 knihy
 komunikace
 kultura
 media
 mp3
 software
 výrobky
 zábava
 Škola

 

vlastniprodej.cz

audiovideo.cz
av.cz
call.cz
H.cz
zdarma.sk

penzion.mechenice.cz

www.mechenice.cz camp.mechenice.cz

spolujizda.cz vulgo.net

Škola hry na basovou kytaru díl 1.

Vážení přátelé,

v tomto seriálu se budete moci seznámit se základy hry na basovou kytaru. Výuka je doplněna zvukovými soubory, takže si budete moci ověřit Vaše nabité znalosti.
Má-li někdo z návštěvníků zájem o spolupráci na tomto projektu, napište nám.

Blues jako fenomén přežil až dosud všechny směry či styly populární hudby, aby v každém z nich, snad s výjimkou "techna", zanechal svůj nesmazatelný punc. Nechci být arbitrem, avšak ten, kdo se jednou rozhodl věnovat populární hudbě v celém jejím rozsahu, nemohl blues ve svém vývoji minout. Dostává se Vám do ruky materiál věnovaný blues. Je určen středně pokročilým kytaristům jak po teoretické, tak po praktické stránce. Témata jsou řazena v kontextu s narůstající obtížností. Nejedná se o klasickou kytarovou školou. Jde výhradně o souběh motivů a témat, která Vám mohou pomoci objevovat případné souvislosti, které ještě neznáte. Určitě sami zjistíte, že některé motivy se v tématech často opakují. Je to záměr, který Vám dává možnost vytvořit si několik málo šablon, jež se mohou stát základem pro vaší improvizaci v bluesových modech (tóninách).

Síla blues je v jeho emotivnosti a relativní jednoduchosti. Traduje se, že jeho základy jsou v tzv. "work songs", pracovních písní černochů z plantáží. Ti používali svého vlastního argotu, aby se byli schopni dorozumívat, aniž by někdo nezasvěcený byl v "obraze". Byl to údajně systém zpěvu ve formě zvolání a odpovědi, jenž se pak ustálil na úrovni formy, které se dodnes říká "dvanáctka" (dvanáctitaktové téma).

Základem blues je specifický melodicko-harmonický materiál. Jestli-že naše klasická stupnice obsahuje sedm tónů a dvanáct půltónů, bluesová stupnice je pouze pětitónová (tzv. pentatonika). Ne že by jiné hudební směry neznaly pětitónovou stupnici, ale u blues se zní díky charakteristickým intervalům tzv. blue tónům stala legenda.

Pentatonika ovšem není všechno. Blues má svůj charakteristický výraz také díky něčemu, čemu se říká "feeling" (cítění). Jen málo černochů zahraje skvěle cimbálovou muziku a právě tak jen málo bělochů umí dobře zahrát blues. Chci tím naznačit jen to, že i když melodicko-harmonický materiál je pro všechny stejný, jde v této hudbě o víc. Vyšlo, a jistě bude stále vycházet mnoho materiálů, škol a studií týkajících se tohoto tématu. Je pouze na Vás, zda přijmete několik střípků z celkové mozaiky, které vám nyní předkládám.

Stručný popis

Každý díl se skládá ze tří částí: z teoretického úvodu, nahrávky a jakéhosi shrnutí probírané problematiky.

Nahrávka je ve formátu MIDI, aby si ji každý mohl snadno přehrát. K přehrávání MIDI souborů budete potřebovat přehrávač, který umí vypnout či zapnout jednotlivé MIDI kanály. Každá nahrávka totiž obsahuje kromě doprovodu také vlastní melodii. Díky tomu si nahrávku můžete na začátku poslechnout jako celek. V okamžiku, kdy se pustíte do hraní, můžete procvičovanou část vypnout a hrát sami s doprovodem. Jedním takovým MIDI přehrávačem, který splňuje výše uvedené předpoklady a navíc je zadarmo je Jazz++ midi sequencer. Tento program je dostupný jak pro operační systém Windows(9x,NT,00), tak pro operační systém Linux.

Zvuk jednotlivých MIDI nástrojů je závislý na zvukové kartě, kterou používáte. Pokud se vám zvuk některých použitých MIDI nástrojů nebudou líbit, věřím, že si MIDI soubor upravíte podle vlastního vkusu.

MIDI soubor je vytvořen s ohledem na poslech nahrávky. Notový zápis melodie tématu pro tisk je připraven ve formátu PostScript. Tato verze je doplněna o prstoklady, polohy a jiné technické poznámky. K tisku dokumentů ve formátu PostScript budete potřebovat program GhostView. Ten je také zadarmo a dostupný jak pro operační systém Windows(9x,NT,00), tak pro operační systém Linux.

(c) redakce, 26.3. 2002, rubrika: Hudba
Diskusní příspěvky ke článku
AUTOR
redakce
"Z" si čte 8 čtenářů      (c) 2000-2013 it-media