reklama  přidejte odkaz
 site map  přidejte clánek
 zadarmopis  spolupráce
 
ZADARMOmenu hledej:  20.5. 2019, svátek má Zbyšek
 
 cestování
 hry
 informace
 internet
 inzerce
 kariéra
 knihy
 komunikace
 kultura
 media
 mp3
 software
 výrobky
 zábava
 Škola

 

vlastniprodej.cz

audiovideo.cz
av.cz
call.cz
H.cz
zdarma.sk

penzion.mechenice.cz

www.mechenice.cz camp.mechenice.cz

spolujizda.cz vulgo.net

Bermudský trojúhelník

Britští vědci nedávno přišli s vlastní verzí vysvětlující záhadné mizení lodí a letadel v Bermudském trojúhelníku. Průzkumy mořských hlubin nedaleko pobřeží Aberdeenu odhalily vrak rybářské lodi, která byla pravděpodobně potopena při náhlém výronu metanu unikajícího z otvoru asi 150 metrů pod hladinou. Právě tento jev má podle expertů na svědomí temný věhlas oblasti mezi Bermudami, Portorikem a Floridou. Výsledky bádání tento týden zveřejnil odborný časopis New Scientist.

Když metan nebo zemní plyn vystupuje k mořské hladině v dostatečně velkém množství, snižuje hustotu okolní vody do takové míry, že většina objektů včetně lodí není schopna dále plout. Plavidlo, kterému se nepodaří tuto metanovou "past" překonat, se potopí během několika sekund.

"Postižená loď by se potopila, jako kdyby byla ve výtahové šachtě," tvrdí geolog z univerzity v Sunderlandu Alan Judd, který vedl výzkumný tým. Podle Judda by stejně skončili i námořníci, kteří by v záchranné vestě skočili přes palubu. "Potopili by se jako kámen."

Bermudský trojúhelník byl i v minulosti mezi rybáři pověstný svými zrádnými vodami. "Setkal jsem s několika lidmi z lodí, které narazily na plyn a ztratily tlak. Nebylo to dost na potopení, avšak loď klesla o metr nebo dva, což musela být zajímavá zkušenost," říká Judd.

Judda zajímalo, zda by špatnou pověst této oblasti mohly mít na svědomí metanové šachty, které údajně ve světě zničily na 40 ropných plošin. V roce 1987 vědec přesvědčil francouzskou ropnou společnost Total, aby zde podnikla podrobnější průzkum. Sonda na mořském dně v okolí šachty narazila na něco pevného, co se později ukázalo být vrakem. Potopené plavidlo byla rybářská loď postavená v letech 1890 až 1930. Její trup nebyl poškozen, což svědčí o tom, že loď klesla na dno moře v horizontální poloze, pravděpodobně v důsledku výronu metanu. Kdyby došlo k potopení lodi vlivem jejího poškození, naklonila by se na bok.

Únik metanu by mohl být příčinou zmizení nejen asi 20 lodí, které se od druhé světové války ztratily v Bermudském trojúhelníku, ale také mnoha letadel, které potkal stejný osud. Plyn totiž po dosažení mořské hladiny nadále stoupá a ohrožuje tak letadla ve vzduchu nad ní. Pokud je koncentrace metanu vysoká, může nedostatek kyslíku v atmosféře způsobit poruchu motorů. Nižší koncentrace jsou však ještě více nebezpečné: metan je na vzduchu vysoce hořlavý a mohl by vybuchnout vlivem žáru z letadlových motorů.

(c) Standa Šafránek, 23.6. 2001, rubrika: Nezařaditelné
Diskusní příspěvky ke článku
AUTOR
Standa Šafránek
 1. Bermudský trojúhelník (čtenost: 4943)
"Z" si čte 6 čtenářů      (c) 2000-2013 it-media