reklama  přidejte odkaz
 site map  přidejte clánek
 zadarmopis  spolupráce
 
ZADARMOmenu hledej:  18.4. 2024, svátek má Valérie
 
 cestování
 hry
 informace
 internet
 inzerce
 kariéra
 knihy
 komunikace
 kultura
 media
 mp3
 software
 výrobky
 zábava
 Škola

 

vlastniprodej.cz

audiovideo.cz
av.cz
call.cz
H.cz
zdarma.sk

penzion.mechenice.cz

www.mechenice.cz camp.mechenice.cz

spolujizda.cz vulgo.net

Jak efektivně hledat na Internetu a najít

Internet je dnes v takovém stavu, že kdokoliv může publikovat cokoliv (až na výjimečné státy, ve kterých je přístup k Internetu úplně zakázán nebo je kontrolován státem) a ostatní si data/informace mohou najít. Problém spočívá v tom, že i když dva lidé budou hledat totéž, ne vždy se dopracují ke stejným výsledkům.

Nejefektivnější cesta k hledaným informacím neexistuje, každému vyhovují jiné techniky. Následující položky jsou jen stručným nástinem technik hledání informací.

  1. Osobní vyhledávací strategie. Jedno staré přísloví říká, že "když nevíte, kam chcete dojít, tak nemůžete vědět, kterou cestou se vydat". I pro vyhledávání na Internetu potřebujete strategii. Sepište si seznam vyhledávacích strojů a katalogů, které chcete navštívit. Dobrým startem je rovněž použití některého z metavyhledávačů (např. Alenka, Metacrawler).
  2. Kázeň. Určitě se vás mnohokrát stalo, že jste při čtení časopisu narazili na téma, které vám bylo ve skutečnosti k ničemu, přesto jste si jej přečetli a teprve pak pokračovali dál. Internet je ještě horší. Být disciplinovaný je velmi těžký, obzvlášť když na každém kroku narazíte na data, která by se vám "někdy časem možná" mohla hodit. Je to chyba, které se budete dopouštět, pokud budete mít svoji vyhledávací strategii napsanou a budete se jí držet jak Ariadniny nitě.
  3. Rychlost nade vše. Prohlédněte si vybrané zdroje informací, seřaďte si je, co se vám pro vaše účely nezdá vhodné, vymažte. V okamžiku, kdy máte dvacet až třicet odkazů, tak je popořadě projděte a udělejte si z nich podrobnou rešerši. (Já si pro takové účely většinou vytvářím zvláštní adresář na disku a složku v záložkách.)
  4. Dokumentace k vyhledávání. Může se to zdát jako podivné, ale doporučuji si k výsledkům vyhledávání pořizovat dokumentaci. Stručné poznámky k jednotlivým URL se hodí do budoucna, ostatně výzkumníci si na své kartotéční lístky píší obdobné poznámky, aby se k nim i po letech mohli vracet. Příliš v této oblasti na svoji paměť nespoléhejte.
  5. Outsourcing, placené zdroje informací. V České republice existuje jen pár serverů, na kterých se k informacím dostanete teprve po zaplacení (ekonomické informace, rešerše, daňové poradenství atd.). Některé informace jsou tak důležité, že se za ně vyplatí zaplatit. Další z možností je zaplatit někomu kvalifikovanému, kdo s Internetem umí lépe pracovat, aby za vás potřebné informace vyhledal. Outsourcing je ve světě běžný, a "information brokers" patří mezi vážené profese v dnešním informacemi překypujícím světě.

(c) , , rubrika:
Diskusní příspěvky ke článku
AUTOR
"Z" si čte 7 čtenářů      (c) 2000-2013 it-media