reklama  přidejte odkaz
 site map  přidejte clánek
 zadarmopis  spolupráce
 
ZADARMOmenu hledej:  20.5. 2019, svátek má Zbyšek
 
 cestování
 hry
 informace
 internet
 inzerce
 kariéra
 knihy
 komunikace
 kultura
 media
 mp3
 software
 výrobky
 zábava
 Škola

 

vlastniprodej.cz

audiovideo.cz
av.cz
call.cz
H.cz
zdarma.sk

penzion.mechenice.cz

www.mechenice.cz camp.mechenice.cz

spolujizda.cz vulgo.net

O mobilních skupinách

Možná to byl přece jenom trochu zavádějící nadpis, ale s mobilními telefony se setkáte prostě všude. Počínaje žebráky(!) na Václaváku až po tolik nenáviděné politiky. Mobilní telefon má dnes již téměř každý. Pojďmě si o tomto "trendu" povědět něco víc.

Doby, kdy mobilní telefon byl jen záležitostí několika "vyvolených"(s příjmem padesát tisíc měsíčně a víc) jsou již ty tam. Ani vlastně nevím jestli mám psát mobilní telefon, byla to spíše cihla nebo žehlička s displayem, která navíc vyluzovala zvuky(asi něco jako dnešní telefony Iridium:- ) . Tyto mobilní telefony byly pro jejich majitele spíše ozdobou a prostředkem, jak dokázat, že právě oni jsou ti úspěšní. Postupem času se však mobilní telefony stávaly více a více rozšířenými, až to dospělo do dnešního stádia, kdy si školák ze svého kapesného prostě na mobil našetří(nebo tak dlouho otravuje rodiče....).

Lidi, užívající mobilní telefony bych rozdělil do několika skupin:

První skupina - aristokraté.
Pro tyto lidi je mobil stále důkazem svého společenského postavení. Kupují si jen ty nejdražší telefony, pokud možno s co nejoriginálnějším designem. Je jim naprosto jedno, jaké telefon má funkce, hlavně když se stále drží v nabídce operátorů na té nejvyšší cenové příčce. Mnohdy mají telefonů několik, v různých barvách, poněvadž jsou přesvědčení, že telefon musí přece ladit k jejich oblečení. Do telefonu mluví klidně, ovšem stále pozorují své okolí, co říká na ten zázrak v jejich ruce.

Skupina druhá - snobárna.
Tato skupina stále nemůže pochopit, že mobilní telefon je na dobré cestě vytlačit normální telefony a stále žijí v domění, že mobil mají jenom oni a pořád to svému okolí musí dokazovat. Je jim v podstatě jedno, jaký telefon používají, mnohdy je to stále ten, co si koupili před pěti roky. Vyznačují se tím, že do telefonu mluví velmi hlasitě, spíše řvou. Dokážou telefonovat za každé situace a bavit se i o největších prkotinách. Svůj mobil nosí na opasku, tak, aby ho pokud možno nikdo nepřehlédl. Neustále se na něj dívají, aby se ujistili, že jim nic neuteklo.

Třetí skupina - technofilové.
Technofilové se vyznačují zájmem o "vnitřnosti" mobilu, jejich design je jim v podstatě ukradený. Pořizují si telefony, které disponují co největší nabídkou funkcí a doplňků. Mnohdy se nespokojí pouze s jedním telefonem, ale obcházejí bazary, kde číhají na výhodnou koupi. Nebojí se svůj telefon rozdělat a přetvořit k obrazu svému. Jsou technicky zdatní a svůj talent nenechají zahálet. Za úplatu často "vylepšují" telefony těm méně nadaným. Jsou trnem v oku mobilním operátorům, kteří, nechtíc riskovat, těmto jedincům nabídnou raději dobře placená místa jako servisním technikům apod.

Skupina čtvrtá - ti ostatní.
Do poslední skupinu patří ti uživatelé, kteří musí vzít zavděk telefonům dotovaným, či telefonům té nejnižší cenové skupiny. Mobilní telefon berou prostě jako doplněk k hodinkám a rádiu. Telefonování nijak neprožívají. Mobilní telefon se nebojí vypnout. Vědí, že mají hlasovou schránku. Naučí se perfektně používat všechny funkce svého telefonu. Většina těchto uživatelů více či méně inklinuje k výše uvedeným třem skupinám.

To by byl takový stručný přehled nás, mobilně komunikujících osob. Nejsou zde zahrnuty úplně všechny kategorie, ale myslím si, že každý si jednu z těchhle čtyř skupin určitě vybere.

Musíme se prostě smířit s tím, že mobilní telefony zanedlouho budou tak samozřejmé jako walkmany či hodinky, s tím prostě nikdo nic nenadělá. Třetí operátor vstoupil na trh, dá se předpokládat, že ceny půjdou dolů a nastane doslova hon na zákazníky. Ovšem nesmíme zapomínat na pravidla slušného telefonování, ale o tom snad až někdy příště.

(c) Ondřej Rais, 4.5. 2001, rubrika: Nezařaditelné
Diskusní příspěvky ke článku
AUTOR
Ondřej Rais
 1. O mobilních skupinách (čtenost: 2410)
 2. Antinova (čtenost: 3467)
"Z" si čte 5 čtenářů      (c) 2000-2013 it-media