reklama  přidejte odkaz
 site map  přidejte clánek
 zadarmopis  spolupráce
 
ZADARMOmenu hledej:  23.5. 2019, svátek má Vladimír
 
 cestování
 hry
 informace
 internet
 inzerce
 kariéra
 knihy
 komunikace
 kultura
 media
 mp3
 software
 výrobky
 zábava
 Škola

 

vlastniprodej.cz

audiovideo.cz
av.cz
call.cz
H.cz
zdarma.sk

penzion.mechenice.cz

www.mechenice.cz camp.mechenice.cz

spolujizda.cz vulgo.net

Ne všude je autostop ZADARMO.

Člověk by si řekl, že autostop je všude na světě zadarmo a závisí jen na rozhodnutí řidiče, zda Vás sveze nebo ne. Ovšem není tomu tak. Asi jedinou zemí, kde se za autostop platí, je Rumunsko. Nejsou to sice žádné velké sumy, ale rozdíl mezi cenou vlakové jízdenky a cenou, kterou zaplatíte řidiči není prakticky žádný. Snad jedinou výhodou je to, že osobní vlaky nebo autobusy jezdí v Rumunsku velmi sporadicky a dostat se například do místa dvěstě kilometrů vzdáleného, znamená mnohdy celodenní cestování. Vzhledem k této skutečnosti se autostop stal v Rumunsku alternativním dopravním prostředkem pro širokou veřejnost. Stopují zde vpodstatě všichni ,od dvanáctiletých výrostků, přes rodinky s dětmi až po staré babičky, belhající se u hůlce. Proto se stalo v Rumunsku zvykem, že stopař za svezení přispěje řidiči na benzín.

Platí se však až ve chvíli, kdy vystupujete. A to tak, že finanční obnos, který si vy sami určíte, položíte na palubní desku, popřípadě mu jej dáte řidiči přímo do ruky. Nebývá zvykem, že si řidič řekne, kolik chce zaplatit, ale obvykle se platí přibližně 5.000 Lei na 10 km (10.000 Lei = 1 DM), přičemž dolní hranice bývá tak 10.000 Lei a většinou nezáleží na počtu osob, které se vezly. S cigaretama neuspějete, marek je na to škoda. A pokud je Vás více, nebojte se na vedlejších cestách, hlavně v bezprostřední blízkosti hor, stopovat i ve větší skupině. Není totiž výjimkou, že Vám zastaví náklaďák, vy naskáčete s báglama na korbu (my jsme jednou jeli i na cihlách) a hned jste o pár kilometrů dále.

Snad bude dobré se ještě zmínit o způsobu autostopu na výpadovkách na okrajích větších obcí a měst. Je naprosto odlišný od způsobu stopování v jiných evropských městech. U výpadovky stojí skupinka tak 10- 20 lidí a všichni společně čekají až někdo zastaví. Není zvykem, postavit se nakonec řady a čekat až na mě "přijde řada". Jakmile zastaví auto, platí právo rychlejšího a silnějšího. To byste se divili, jak rychle se dokáže pohybovat stará babička a ještě se přitom ohánět hůlkou. :-)).

Mnoho štěstí při autostopu přeje autor.

(c) Petr Mohyla, 11.2. 2001, rubrika: Autostop
Diskusní příspěvky ke článku
AUTOR
Petr Mohyla
 2. Opravdu se stanete milionářem? (čtenost: 1644)
 6. ZDARMA pro webmastery (1) - Ankety (čtenost: 1934)
"Z" si čtou 4 čtenáři      (c) 2000-2013 it-media