reklama  přidejte odkaz
 site map  přidejte clánek
 zadarmopis  spolupráce
 
ZADARMOmenu hledej:  23.5. 2019, svátek má Vladimír
 
 cestování
 hry
 informace
 internet
 inzerce
 kariéra
 knihy
 komunikace
 kultura
 media
 mp3
 software
 výrobky
 zábava
 Škola

 

vlastniprodej.cz

audiovideo.cz
av.cz
call.cz
H.cz
zdarma.sk

penzion.mechenice.cz

www.mechenice.cz camp.mechenice.cz

spolujizda.cz vulgo.net

Bezpečnost především!

Po připojení počítače do internetu vzroste úroveň potenciálního ohrožení vašich dat. K těm se může poměrně snadno dostat třeba začínající hacker. Další nebezpečí hrozí ze strany virů, jejichž tvůrci jsou v poslední době čím dál tím vynalézavější. Proto byly vytvořeny jakési ochranné zdi - firewally, které mají za úkol monitorovat systém a v případě jeho napadení účinně zakročit. Tyto "zdi" se používají spíše ve firmách, kde jsou přímo nutností, ale je možné je používat i doma. A právě do této kategorie se řadí i ZONEALARM od ZONELABS (www.zonelabs.com), který má jednu velkou výhodu - je zadarmo.

Ovládání programu je velmi jednoduché a praktické. Po jeho instalaci se usídlí v systemtray, poklepáním na jeho ikonku se program ukáže v celé své kráse (je příjemně žluťoučký). Zde je umístěno pět tlačítek: Alerts, Lock, Security, Programs a Configure. V sekci alerts jsou k dispozici informace o stavu přijatých a odeslaných dat za poslední den, soupis upozornění a možnost ukládání poplašných zpráv do souboru. V sekci lock můžete dokonale zabezpečit svůj počítač - ZoneAlarm zablokuje přístup veškerým programům, kromě těch, které si sami zvolíte. V sekci security je možno provést volbu úrovně zabezpečení počítače - jak v lokání síti, tak i na internet. Dále je zde možno nastavit kontrolu skriptů, které jsou jako přílohy k e-mailovým zprávám. V sekci programs máte dokonalý přehled o programech, které mají přístup k internetu, resp. kterým jste povolili přístup k internetu anebo lokální síti.

Při prvním spuštění programu, který používá připojení k internetu, se program dotázá, zda-li mu přístup povolíte. Pokud vás bude nějaký program svými internetovými aktivitami zlobit, stačí ho odebrat ze seznamu a má smůlu. A v sekci configure můžete nastavit automatické spouštění ZoneAlarmu při startu systému, dále je tu možnost skrýt okno programu a tlačítko pro vyhledání nejnovější verze samotného ZoneAlarmu. Nesmím opomenout veliké tlačítko STOP, po jeho stisknutí se zastaví veškerá komunikace s internetem - z a do počítače neproklouzne ani bajtík. Avšak pozor, jste stále připojeni k internetu, STOP se nerovná příkazu Odpojit z menu Windows. Slouží pro dočasné přerušení toku dat.

Podtrženo a sečteno, ZoneAlarm je velmi šikovný firewall pro domácí použití. Pokud si chcete být jisti, že vaše data jsou v bezpečí, tento program je pro vás jako stvořený. A když vezmu v potaz jeho cenu, která pro "personal use" osobní použití je nulová, není co řešit.

(c) Otakar Dvořák, 16.11. 2001, rubrika: Bezpečnost
Diskusní příspěvky ke článku
AUTOR
Otakar Dvořák
 1. Bezpečnost především! (čtenost: 1726)
"Z" si čtou 2 čtenáři      (c) 2000-2013 it-media