Nová verze linuxové distribuce Red Hat je na světě
Nová verze je druhým vydáním řady 7.x. Neobsahuje tolik zásadních změn, jako RH 7.0 a proto bychom se mohli dočkat odladěnějšího souboru programů. Předchozí vydání bylo kritizováno právě za použití některých balíků, patřících možná spíše do beta distribuce. Je ovšem pravdou, že po aplikaci základních updatů většina problémů a výtek zmizela.
Jak tedy vypadá Seawolf. Předně je založen na jádře 2.4.2 a z přechodu na řadu 2.4.x plynou výrazné posuny především v podpoře některého hardware, jmenovitě USB zařízení, ale i dalších. Dalšími základními komponentami jsou glibc 2.2.2, KDE 2.1.1 a XFree86 4.0.3. Poslední dvě jmenované by měly znamenat další zlepšení především na desktopu.
Naopak do distribuce se nedostalo nedávno uvolněné GNOME 1.4 a tak ho uživatelé budou muset získat jinde nebo ještě nějakou dobu počkat. Distribuce se skládá ze dvou CD základu (zde se nachází také např. Mozilla, Koffice, množství nových nástrojů pro grafickou konfiguraci servervoých program na CD také obsažených) CD označeného Powertools (obsahuje například WINE pro běh programů psaných pro MS Windows, HTML editor Quanta, MTA Exim a Postfix) a z CD nazvaného DMA, kde lze nalézt rpm balíky řady modulů pro Perl, Python a Zope. Jedno CD je věnované dokumentaci.
Určitých změn se dočkal i instalační program anaconda. Kromě potíží provázejících instalaci přes NFS, FTP a HTTP instalaci, které vyplývají z rozdělení distribuce na dvě CD, by měla být zlepšena detekce grafických karet, přidána základní "klikací" konfigurace firewallu, zlepšen výběr jazyků a vytvořen nový typ instalace na notebooky. Zlepšit by se snad měla i stabilita instalačnícho programu.
Obecně lze konstatovat, že se Red Hat snaží stále více přiblížit Linux laickým uživatelům, které příliš nebaví setrvávat v příkazové řádce a kteří jsou proklatě rychlí s myší. Vzhledem k tomu, že zde naštěstí zůstává možnost konfigurace cestou textových souborů mu to myslím nelze mít za zlé.
Jaký je ovšem nový Red Hat v reálu bude možné říct až po podrobnějším vyzkoušení. A to, alespoň v mém případě, nebude dříve, nž stáhnu a zkompiluji tu hromadu balíčků.
Pro podrobnější informace odkazuji na http://www.redhat.com/about/presscenter/2001/press_sevenone.html.
(c) Michal Kašpar, 16.4. 2001, rubrika: Software Diskusní příspěvky ke článku
|