Seriál na pokračování (2) - procesor
Procesor je srdcem počítače. Jak jinak bych mohl začít, než touto otřepanou frází. Jenže ona je pořád pravdivá. Na procesoru je totiž z velké části závislý výkon celého systému. U nás se prodávají procesory tří výrobců: AMD, INTEL a CYRIX. V současnosti na trhu najdeme tři firmy vyrábějící procesory. Jsou to Intel, AMD a Cyrix. Procesory firmy Cyrix jsou vhodné především díky své ceně pro nenáročné uživatele. Postupně však vychází najevo, že firma Cyrix stačí jen stěží udržet krok s konkurencí a tak kdo to myslí s počítačem vážně, by si měl zalistovat v nabídkách společností AMD a Intel. Ještě před rokem se zdálo, že firma Intel ukázala všem svým konkurentům záda. Když se pak na trhu objevil dlouho připravovaný procesor firmy AMD K7 Athlon se svou sběrnicí na 200 Mhz (výrazně překonávající Intel s nejrychlejší sběrnicí na 133 u Pentia III Mhz), bylo jasné, že je vše úplně jinak. Nový konkurent Pentií II a III byl výrazně výkonnější a firma Intel měla co dělat, aby stihla zlevňovat své produkty. Firmě AMD rapidně vzrostlo sebevědomí a tak se odvážila k nebývalému kroku. Namísto toho, aby své procesory přizpůsobila základním deskám pro procesory Intel (jak tomu bylo u předchůdců K7), začala AMD své čipy montovat do vlastních desek. To poněkud ztěžuje výběr, protože konkrétní základní desku lze osadit jen konkrétním procesorem. Když prodej Athlonů pomalu narůstal na úkor Pentia III, zdálo se, že si Intel udrží přední postavení alespoň v oblasti domácích počítačů se svým Celeronem, který dlouho neměl v podstatě žádnou konkurenci. Tak to bylo až do doby, kdy na trh vstoupil nám již dobře známý výrobce AMD se svým procesorem Duron, který pro menší počítače přinesl hned několik dobrých zpráv.Jednak to bylo zvýšení rychlosti sběrnice (Duron má zachovánu rychlost svého produktového kolegy 200Mhz), kterou má Celeron na pouhých 66Mhz (jsou připraveny nové modely se sběrnicí 100Mhz) a navíc se uživatelé mohli těšit na výhody, které jim přinese cenová válka mezi těmito rivaly. Ani Intel se nenechal zahanbit a jeho vlajkovou lodí se do budoucna má stát nový procesor Intel Pentium4. Uvidíme ...
Hlavním kritériem pro výběr procesou je poměr cena/výkon. Pokud potřebujete rozumný výkon za rozumnou cenu, řiďte se tímto poměrem. Chcete-li ale co nejvyšší výkon, zaplatíte mnohonásobně více. V následující tabulce je uvedeno vhodné použití procesorů:
Procesor: |
Využití: |
AMD K6-2, Cyrix MII/III |
do kanceláře, Internet |
Intel Celeron FCPGA, AMD Duron |
domácí PC - zábava (hry), multimédia (DVD, video), do kanceláře |
Intel Pentium III, AMD Thunderbird |
náročnější grafické stanice, síťové servery |
Rychlost každého procesoru je udávána v megahertzích (MHz). Jenže procesory různých firem, sice se stejnou hodnotou MHz, jsou jinak rychlé. Proto se při nákupu můžeme řídit různými testy, benchmarky. Asi si nebudete kupovat dražší Intel Celeron 766, když je rychlejší levnější AMD DURON 750. Řídíme se i cenou, aktuální výše naleznete v cenících růrných počítačových firem. Neuvádím zde žádné ceny, jelikož se hodně mění. Tady máte jeden benchmark(stovky dalších jsou na internetu):
Procesor musí pasovat do základní desky a proto si dovolím zveřejnit ještě jednou tabulku z předchozího dílu seriálu o základních deskách:
Zkratka v ceníku: |
Základní deska určena pro procesory: |
Super7 |
AMD K5/K6/K6-2/K6-III, Cyrix 686/686MX/MII, Intel Pentium/MMX a IDT WinChip |
Socket 370 |
Intel Pentium II/III a Celeron PPGA
Celeron FCPGA, Pentium III FCPGA (CopperMine) a VIA Cyrix III |
Slot 1 |
Intel Pentium II/III a Celeron
Intel Celeron PPGA/FCPGA a VIA Cyrix III lze použít pouze s redukcí Socket370/Slot 1
|
Slot A |
AMD K7 Athlon, AMD K7 Thunderbird
|
Socket A |
AMD K7 Duron, AMD K7 Thunderbird
|
Každý procesor musí být chlazen. Tedy ne každý, procesory 80386 a některé 80486 nemuseli. Jenže ty jsou už v propadlišti dějin. Dříve se na procesor, který musel být chlazen, koukalo tak nějak divně. A vidíte! Dnes je to nutnost. Pro různé typy procesorů existují různé (i hrůzné) typy chladičů. Vždy si vyžádejte ten chladič, který je určen právě pro váš procesor. Nekupujte nějaké pochybné šmejdy, myslete na to, že když se chladič zastaví (resp. větráček chladiče), zničí se i procesor, protože se přehřeje. Takže na téhle komponentě nikdy nešetřete. Nejlepší je koupit si pořádný chladič - například chladiče TITAN mají vynikající pověst.
Pokud chcete z vašeho procesoru vytáhnout více výkonu, lze ho přetaktovat. Nebudu zde uvádět podrobné návody, jak a co kde zapojit, propojit a zalepit. Na internetu je takovýchto návodů spousta. Stačí zadat do nějakého vyhledávače slovo overlocking a on vám najde desítky stránek s touto tematikou. Já jen obecně: přetaktováním se zvýší frekvence procesoru (např ze 333MHZ Celeron je 450MHz) a tím i jeho výkon. Přetaktováním ztrácíte záruku (to je jasné, že se to výrobci moc nelíbí). Pro takovouto činnost musíte použít nějakou kvalitní, nejlépe značkovou, základní desku. Už se vyrábějí desky tzv. overlocking friendly, které v maximálním možném rozsahu usnadňují proces přetaktování. Nejvhodnější procesory k přetaktování jsou Celerony. Přetaktovat jde jakýkoli procesor, avšak to nemusí zvládnout a odejde (ne na procházku), prostě nevydrží a spálí se. Proto taktujte s rozumem. Přetaktovaný procesor se musí chladit. Nejlépe chladiči TITAN, někteří dobrodruzi mají i vodní chlazení.
V příštím díle se podíváme na zoubek pamětem (druhy, rychlosti apod).
(c) Otakar Dvořák, 20.3. 2001, rubrika: Software Diskusní příspěvky ke článku
|