reklama  přidejte odkaz
 site map  přidejte clánek
 zadarmopis  spolupráce
 
ZADARMOmenu hledej:  22.11. 2024, svátek má Cecílie
 
 cestování
 hry
 informace
 internet
 inzerce
 kariéra
 knihy
 komunikace
 kultura
 media
 mp3
 software
 výrobky
 zábava
 Škola

 

vlastniprodej.cz

audiovideo.cz
av.cz
call.cz
H.cz
zdarma.sk

penzion.mechenice.cz

www.mechenice.cz camp.mechenice.cz

spolujizda.cz vulgo.net

CD-rom

Dnes je CD nejrozšířenější záznamové médium. Řadíme ho do vnější paměti, stejně jako disketové mechaniky nebo zipky, atd. Diskety jako informační médium jsou mrtvé a s ohledem na cenu a spolehlivost pouze málokdo napadne na nich distribuovat svuj software. Data jsou na disketě uloženy v magnetické vrstvě a čtou se mechanickou čtecí hlavičkou. Na CD jsou data "vypálena" do tenké hliníkové folie, která je zalisovaná mezi dvě ochrané vrstvy umělé hmoty a čte je velice přesný optický laser. Diskety se hodí snad jen k přenášení malých často aktualizovaných dat. Ze druhé strany soupeří s CD disky nové, progresivní disky DVD. Těch je však stále velmi málo, takže mnohdy uživatel sáhne raději po CD-ROM mechanice. Navíc ceny DVD mechanik jsou stále výrazně vyšší než ceny stejně rychlích CD-ROM.

Jednotlivé tipy CD disků

CD mechanice přečtete velmi rozšířené, v masovém měřítku lisované CD-ROM disky, dále inviduálně "vypálená" CD-R média, volně přepisovatelné CD-RW disky a bez problémů i zvukové nebo video disky. CD disk

CD disk je tenká, v ideálním případě kruhová placka vyrobená z pruhledné plastické hmoty; na její horní straně je umístěna datová stopa. Ta je pouze jedna, je šest kilometrů dlouha a vine se ve spirále od středu k okraji disku. U lisovaného disku je stopa složená z řádky prohlubní dlouhých 0,6 mikrometru a hlubokých 0,1 mikrometru. Digitální jedničky jsou zaznamenávány změnou prohlubeň/povrch a nuly se načítají v mezerách mezi nimi podle rychlosti otáčení. Vznikne tak řada dat, obsahujících kromě skutečných potřebných informací ještě i kontrolní bity, které zajišťují spolehlivost čtených informací.

Výhody a nevýhody CD-ROMu

Hlavička je ve srovnání s pevným diskem poměrně daleko od povrchu (okolo 1mm), takže její nehody jsou zřídkavé. Problém zde představuje prach, který může "zaclonit" laser nebo diodu a způsobit selhání celé komponenty. Prach vnikne do mechaniky při každém vsunutí nebo vyjmutím disku. K zabránění přístupu prachu do mechaniky se používají buď dvojitá dvířka , nebo automatické čističe (většinou štětečky), které otřou optiku vždy při manipulaci s diskem. V obchodech je rovněž možno zakoupit čistící disky (povrch s jemnými štětinami) určené k čistění optických hlav. Přesto má CD lepší zabespečení dat než disketa, protože CD nevadí vlivy elektromagnetického záření. Naopak u diskety vlivem elektromagnetického záření se mění magnetická vrstva a tím se data mění, kazí nebo se odstraní.

Jak CD-ROM funguje

Jak tedy CD-ROM funguje. Při přehrávání přechází čtecí hlava, ze které vychází laserový paprsek, přes otáčející se CD prostřednictvím systému hranolů a zrcadel. Paprsek projde plastickým povrchem k hliníkové vrstvě, od té se odrazí zpět do fotodiody, ve které se světlo převede do dvojkového kódu. Podobně jako u pevných disků musejí konstruktéři CD vyřešit základní problém: Vnitřní část stopy CD je kratší než stopa vnější. Na tento fakt reagovali vývojáři CD dvěmi metodami:
CLV (Constant Linear Velocity)- Mechanika průběžně mění otáčky tak, aby rychlost čtení byla konstantní, což je nutné například pro poslech audio CD.
CAV (Constant Angular Velocity)- Označuje způsob čtení CD-ROMu, kdy otáčky zůstavají stejné a s postupem čtení k okraji vzrůstá přenosová rychlost.

Co nás zajímá při koupiji
Výkonost CD-ROM se měří podobně jako u pevného disku, zajímá nás především:
Přístupová doba udávající časový úsek, který je nutný k tomu, aby se na CD našla určitá data. Metoda výpočtu není normována a může se měnit podle výrobce. Ve srovnáním s pevnými disky jsou CD-ROMy podstatně pomalejší. Příčinou je jednak větší hmotnost laserové čtecí hlavy a dalším limitujícím faktorem je nutnost změny otáček, které se nedá dosáhnout okamžitě. Momentální hodnota přístupové doby je u průměrné CD-ROMky okolo 200ms, špičkové zařízení se dostávají ke 100ms.

Přenosová rychlost, která vychází ze 150kB/s (odpovídá 75 sektorům). Hystorických 150kB/s již dávno nevýhovuje. Producenti CD-ROMu zvyšují jako o závod otáčky disků, a tim i přenosovou rychlost. Rychlejší CD-ROM je označena vždy násobkem základní normy. Otáčky CD se stále zvyšují, momentálně je běžná rychlost 50x (přenosová rychlost této CD-ROMky je tedy 150 x 50 = 7500kB/s). U CD-ROMek CLV je vždy přenosová rychlost stejná. U CD-ROMek CAV, kde přenosová rychlost kolísá, se můžete setkat s označením například 12 až 24rychlostní, nebo častěji 24max (výrobce udává pouze maximální rychlost).

Vyhodnocení

Vybrat CD-ROM mechaniku pro universální pouřití není úplně lehké. Mezi lepší mechaniky patří konkrétně 50X BTC, CTX a 48X Creative Technology. V prakktickém provozu jen málo záleží na desetinách sekundy, o které jsou některé mechaniky rychlejší než druhé, které jsou zase naopak levnější. Ani maximální rychlost otáčení disku v mechanice není samospasitelná hodnota, protože roztočení či zastavení disku v mechanice trvá déle a u mírně poškozených disků idealni rychlost stejně nedosáhnete. Žádná mechanika v testu vyloženě "nevyhořela", a tak je pouze na zájemci, aby si vybral zařízení podle parametrů, jež jsou pro něj důležité.

Závěr

Z vlastní skušenosti mohu doporučit mechaniky od firmy BTC, NEC nebo TEAC.

"Cédéčka" tu byly, jsou a vždy budou, protože jejich kapacita je natolik velká, aby se nestratily v dnes již stále rozšiřenějším světě DVD.

(c) Jiří Bedřich, 4.5. 2001, rubrika: Nezařaditelné
Diskusní příspěvky ke článku
AUTOR
Jiří Bedřich
 1. CD-rom (čtenost: 2723)
Database error: Invalid SQL: INSERT INTO connected(ip, logtime) VALUES ('18.119.106.66', now()+150)
MySQL Error: 1292 (Incorrect datetime value: '20241122054367' for column `zadarmo`.`connected`.`logtime` at row 1)
Session halted.