reklama  přidejte odkaz
 site map  přidejte clánek
 zadarmopis  spolupráce
 
ZADARMOmenu hledej:  22.11. 2024, svátek má Cecílie
 
 cestování
 hry
 informace
 internet
 inzerce
 kariéra
 knihy
 komunikace
 kultura
 media
 mp3
 software
 výrobky
 zábava
 Škola

 

vlastniprodej.cz

audiovideo.cz
av.cz
call.cz
H.cz
zdarma.sk

penzion.mechenice.cz

www.mechenice.cz camp.mechenice.cz

spolujizda.cz vulgo.net

XnView - výkonný pomocník pro práci s grafikou. (recenze programu)

XnView - výkonný pomocník pro práci s grafikou.

Na poli grafických prohlížečů je již delší dobu nutno počítat se silnou konkurencí a XnView je jeden z mnoha programů, který se uchází o naši přízeň. A nutno dodat, že jeho ambice mohou být velké, protože toho umí opravdu hodně. Asi málokdo by se dnes spokojil s pouhým prohlížením obrázků, proto může uživatel XnView používat i další funkce, jako např. konverze či tvorba náhledů. Kompletní výčet funkcí si ale necháme na později. Úvodem zmíním již jen tři důležité skutečnosti. Program je FREEWARE a existuje jak pro platformu Windows, tak pro Linux. Navíc je k dispozici v české verzi.

Instalace

Program nainstalujeme velmi jednoduše rozbalením ZIP archivu do libovolného adresáře. V něm po dekomprimaci objevíme soubor xnview.exe, který můžeme spustit. To je operace, kterou zvládneme do minuty. Mnohem více času bych doporučoval věnovat konfiguraci programu, protože máte k dispozici okolo padesátky možností, jak přizpůsobit chování programu tak, aby vyhovovalo potřebám uživatele. Například můžete vybírat i mezi více než desítkou jazykových mutací, ale tato volba zřejmě nebude patřit k těm hojně využívaným.

Prohlížení obrázků

Pokud mluvíme o základní funkci každého prohlížeče (tzn. samotné prohlížení obrázků), nevyhneme se srovnání s klasikou, kterou představuje program ACDSee. I XnView je možno nastavit tak, aby se uživateli zobrazovala tři základní okna: okno s adresářovou strukturou disku, okno se seznamem souborů v aktuálním adresáři a okno s náhledem vybraného obrázku. Velikost jednotlivých oken lze samozřejmě pomocí myši jednoduše měnit. Pracovní plocha programu pak vypadá stejně jako při práci se zmiňovaným ACDSee. Navíc můžete i určit, jak přesně chcete mít okna na pracovní ploše rozmístěna. Obrázky můžete prohlížet buď jednotlivě, nebo je můžeme sestavit do prezentace. Vytvoření prezentace je velmi jednoduché, stačí vybrat požadované obrázky a před samotným spuštěním jen nastavit několik parametrů, které ovlivní chování prezentace (časování, atd.). Již vytvořenou prezentaci je také možno uložit a později ji opět spouštět.

Obrázky lze samozřejmě i přímo z programu vytisknout, nebo si je nastavit jako podklad Vaší pracovní plochy. K obrázkům je dále možné i připojit textový popis. Rovněž mohu jednoduše vytvořit textový soubor s obsahem aktuálního adresáře.

Konverze

Možnosti další práce s obrázky jsou v programu velmi široké. Uživatel má na výběr opravdu velké množství rozmanitých grafických formátů, do kterých může převádět. To vše je ale pouze začátek výčtu dalších funkcí, které uživatel při převodu obrázku může využít.. Celkem je jich k dispozici asi padesát a proto uvedu jen několik základních: změna rozměrů a otočení, tvorba negativu, změna jasu a kontrastu, posterizace nebo různé speciální efekty (vlny, mozaika a jiná "kouzla"). Právě rozsáhlé možnosti konverze činí z tohoto programu velice nebezpečného konkurenta ostatním programům typu ACDSee. Samozřejmostí je dávková konverze, kdy stačí vytvořit seznam souborů ke konverzi, zadat způsob konverze a pak jen spustit a počkat si na dokončení.

Tvorba náhledů

Vytvoření náhledů obrázků nezabere uživateli mnoho času. Program navíc vše zpracuje do přehledné HTML stránky s tabulkou, takže výsledek má i určitou úroveň. Vše máte možnost korigovat - opět jen vyberete obrázky ke zpracování, zadáte formát a velikost náhledů, třídění souborů, zvolíte zobrazované informace a počet obrázků v tabulce. Pak už jen zbývá stránku nějak pojmenovat a spustit proces vytvoření náhledů. Po dokončení máte k dispozici HTML stránky (pokud je obrázků více) a to včetně funkčních odkazů typu "Další" a "Předchozí".

Ostatní funkce

XnView navíc ovládá dvě důležité funkce. První je možnost ořezu obrázku a uložení detailu do samostatného souboru, samozřejmě s možností výběru grafického formátu. Druhou funkcí je možnost sejmutí obrazovky a to buď celé pracovní plochy, nebo uživatelem určeného okna. Rovněž jsou k dispozici základní funkce pro kopírování, vkládání a mazání souborů.

Celkový dojem První věc, která zasluhuje zmínky je cena programu. I když patrně velké části uživatelů nedělá starosti trvalé používání programů typu shareware, s XnView prostě máte jistotu, že jste dodrželi licenční podmínky (a nic Vás to nestálo). K zahození není ani to, že program s Vámi komunikuje česky a můžete jej používat jak na Windows, tak na Linuxu. To může být v případě, kdy uživatel pracuje s programem na obou platformách vskutku rutinně a práce musí jít od ruky, velká výhoda. Navíc si chování programu můžete opravdu přizpůsobit Vašim požadavkům, možností máte přehršel. Další velké plus lze spatřovat v opravdu širokých možnostech konverzí. Myslím, že XnView rozhodně splní průměrnému, až lehce nadprůměrnému uživateli všechna jeho přání. Pokud mohu z vlastního pohledu programu něco vytknout, tak jedině absenci nápovědy, popř. vzhled a počet ovládacích ikon v panelu nástrojů. Ikony u konkurentů, jako ACDSee se mi zdají svým vzhledem bližžší k "okenním" standardům a rozhodně bych zvýšil jejich počet. Některé funkce jsou totiž dostupné jen z klávesnice anebo z menu (např. mazání souboru). Jinak lze ovšem používání programu XnView jen doporučit. Samozřejmostí je i vlastní web site http://www.xnview.com a vlastní internetová diskusní skupina.

(c) Libor Benda, 13.2. 2001, rubrika: Grafika
Diskusní příspěvky ke článku
AUTOR
Libor Benda
 1. XnView - výkonný pomocník pro práci s grafikou. (recenze programu) (čtenost: 2324)
Database error: Invalid SQL: INSERT INTO connected(ip, logtime) VALUES ('18.224.59.138', now()+150)
MySQL Error: 1292 (Incorrect datetime value: '20241122073567' for column `zadarmo`.`connected`.`logtime` at row 1)
Session halted.