reklama  přidejte odkaz
 site map  přidejte clánek
 zadarmopis  spolupráce
 
ZADARMOmenu hledej:  27.11. 2024, svátek má Xenie
 
 cestování
 hry
 informace
 internet
 inzerce
 kariéra
 knihy
 komunikace
 kultura
 media
 mp3
 software
 výrobky
 zábava
 Škola

 

vlastniprodej.cz

audiovideo.cz
av.cz
call.cz
H.cz
zdarma.sk

penzion.mechenice.cz

www.mechenice.cz camp.mechenice.cz

spolujizda.cz vulgo.net

INVEX 2001 - co zajímavého a co zadarmo

Vzhledem k zaměření našeho serveru začnu expozicemi s Linuxem, tedy operačním systém, který je možné získat i zadarmo.

Asi nejzajímavější se mi zdál autobus firmy HP na ploše mezi pavilony C a A1. Nacházely se zde tři dvouprocesorové stroje s Itaniem. Na jednom z nich 64bitová Windows, na druhém HP-UX a na třetím linux, také v 64bitové mutaci. Předváděn byl i jakýsi 3D software s poměrně rychlou odezvou. Bylo možné otáčet připraveným modelem lebky a ta se svižně renderovala v odpovídajícím postavení na hlavní obrazovce. Jako ukázka síly nového procesoru efektní. Itanium tu navíc volně leželo na stole a dalo se vzít do ruky, aby jste si mohli vyzkoušet i jeho váhu.

Dalším místem, kde byl Linux na Itaniu k vidění byl stánek SGI v pavilonu B. Ovšem pouze jako podklad, ke kterému nebyla obsluha, ukazující program pro výpočty MKP nic říct.

Další firmou vystavující Linux byl pochopitelně Intac v hale V. Tento distributor u nás prodává mimo jiné "emulátor" Windows Win4Lin, který zde byl i v serverové verzi. A nechyběli ani obligátní plyšoví tučňáci a linuxové verze her jako Quake III či Civilization: Call to Power.

Samolepky tučňáků a jeden velký server s Linuxem jsem zahlédl i u IBM, a něco Linuxu bylo i v předem avizované LinuxHall. Jednalo se vlastně o přednáškovou místnost, kde bylo několik počítačů se SuSE Linuxem. Jinak nic moc. Zajímavé přednášky bohužel proběhly ve čtvrtek. A bez nich tady vlastně nebylo na co se dívat. A příliš ani koho se zeptat na plány distributorů do budoucnosti.

Z nelinuxových stánků mě zujala zejména firma Citrix. Velmi pěkný byl Sunovský server s OS Solaris, na kterém zároveň běžely Windows XP na speciální vestavěné kartě. K tomu všemu byly připojeny tenké klienty SunRay, na nichž je v takovémto systému možné provozovat aplikace pro oba zmíněné systémy.

Ostatně Sun byl vidět více než jsem čekal, a docela velké množství SunRayů u různých vystavovatelů mi dělalo radost. Tak nějak bych si totiž představoval přítomnost Linuxu. Tedy ne ukazovat jak se to instaluje, jak to vlastně vypadá a podobné věci. Na to stačí pár (možná jeden) stánků distributorů. Důležitá je přítomnost ve skutečných řešeních vystavujících firem. V reálných produktech pokrývajících určité spektrum počítačových činností, v nichž bude Linux základním stavebním kamenem. To je ovšem spíše otázka dalšího vývoje než něco, co by bylo možno přímo ovlivnit.

Abych se však vrátil k Citrixu. Něco podobného nenápadně v pavilonu V vystavoval Incad - partner firmy Sun. Ovšem jak mi zde někdo tvrdil, podstatně levněji než Citrix.

Zastavím se ještě u stánku Microsoftu. Byl to jeden z největších a byl docela slušně obležen návštěvníky. Vystavovaly se zde samozřejmě nová Windows XP a Office XP. Mně se spíš líbilo terabyteové externí diskové pole od HP. A co říct k produktům XP? Na první pohled hezky vypadají a jsou rychlé. To je ovšem na 1,5 GHz P4 s 256 MiB RAM poměrně pochopitelné. Za tu chvilku, co jsem si je mohl vyzkoušet, mi však uživatelské prostředí přišlo takové nějaké chaotické a roztříštěné. Ale možná šlo pouze o nezvyk.

Můj celkový dojem z INVEXu je poněkud rozpačitý. V odborné dny se tam možná nepohybuje tolik mládeže, sbírající všemožné papíry po všech možných expozicích. Ale obávám se, že to nic nemění na tom, že se tato výstava pomalu mění z výstavy pro lidi z oboru na výstavu pro masy. Tomu odpovídá zaměření stánků i účast (nebo spíš neúčast) mnoha firem. Nejviditelnějším artiklem jsou mobilní telefony následované periferiemi a vůbec produkty z oblasti SOHO.

Někteří zástupci u stánků končí u překládání ceníků a katalogů ze stojanů do vašich rukou a na trochu odborněji zaměřené otázky odkazují na internet nebo nepřítomné kolegy v centrále. Nicméně i přes to všechno nemůžu říct, že jsem odjel nespokojen. Většinu informací, pro které jsem přijel se mi nakonec podařilo získat, ale je možné, že v Praze bych je za ten jeden den shromáždil také.

A co se týče otázky po věcech, které zde byly k dostání zadarmo? Odpověď by mohla znít, že jich byly kupy a zároveň vlastně nic. Pro člověka, který nehledá nějaké konkrétní informace nemají myslím ty stohy papírů ani cenu odnosu. Reklamních CD-ROMů vychází u všemožných časopisů také přehršel. A kromě toho jste si mohli zadarmo odnést už pouze modrou růži nebo červený balonek.

(c) Michal Kašpar, 19.10. 2001, rubrika: Software
Diskusní příspěvky ke článku
AUTOR
Michal Kašpar
 1. INVEX 2001 - co zajímavého a co zadarmo (čtenost: 501)
"Z" si čte 67 čtenářů      (c) 2000-2013 it-media